4.8.2015 je začel veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ-K), ki je bil objavljen v Uradnem listu RS, št.54/2015 dne 20.7.2015 in omejuje izvršbo na 76% bruto minimalne plače. Ta trenutno znaša 790,73 eur, kar pomeni, da mora dolžniku – fizični osebi pri izvršbi na računu ostati 600,95 evrov.
Iz ustave namreč izhaja, da izvršba na plačo in druge prejemke dolžnika ne sme prizadeti toliko, da bi bil ogrožen njegov eksistenčni minimum, »saj bi bili s tem ogrožena njegova socialna varnost, dostojanstvo in tudi svoboda«.
Zakon prinaša zvišanje varovanega zneska, ki mora ostati po izterjavi tako imenovanih navadnih terjatev, s 70% na 76% bruto minimalne plače. Po trenutno veljavnem zakonu varovani znesek glede na višino bruto minimalne plače, letos postavljene pri 790,73 evra, znaša 600,95 evra. Natančneje: v primeru izvršbe na plačo bo moral delodajalec delavcu (na njegov transakcijski račun) izplačati 600,95 evrov; v primeru izvršbe na transakcijski račun bo (po opravljenem prenosu sredstev na račun upnika) na računu dolžnika moral ostati enak znesek, torej 600,95 evrov.
Samo v primeru izvršbe zaradi terjatve iz naslova zakonite preživnine in odškodnine za izgubljeno preživnino zaradi smrti tistega, ki jo je dajal, po ZIZ-K minimalni varovani znesek ostaja nespremenjen. V takšnem primeru je minimalni varovani znesek določen v višini 50 % minimalne plače, torej 395,37 evrov.
Navedena minimalna varovana zneska, na katera z izvršbo ni moč poseči, veljata za vse dolžnike, ki ne preživljajo nobenega družinskega člana. Če dolžnik preživlja družinskega člana, se namreč ta znesek zviša še za znesek v višini prejemka, določenega za osebo, ki jo preživlja dolžnik, po merilih, ki jo določa zakon, ki ureja socialno varstvene prejemke, za dodelitev denarne socialne pomoči.
Minimalni varovani znesek, ki mora ostati dolžniku, se spremeni, ko pride do rednega usklajevanja oziroma višanja ali nižanja zneska minimalne plače v skladu z ZMinP.
Opisano omejitev izvršbe na denarne prejemke dolžnika morajo upoštevati vsi izvrševalci sklepov o izvršbi na denarne terjatve dolžnika (organizacije, ki opravljajo plačilni promet, delodajalci, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in drugi).
Vir: Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ-K)
Povzela: Karmen Žagar