Plačilna disciplina je v poslovnem problemu precej velik problem. Podjetja se premalo zavedamo, da je naše blago ali storitev prodana šele takrat, ko smo zanjo prejeli tudi plačilo.

Najprej si odgovorite na spodnja vprašanja:

  • Ali s svojimi kupci poslujete na odprto, brez zavarovanj za prejeto plačilo?
  • Ali dobro poznate vašega kupca in njegovo poslovanje?
  • Ali prodirate na tuje trge in še niste seznanjeni z vsemi nevarnostmi in pastmi?
  • Ali ste start up podjetje in še nimate dovolj poslovnih izkušenj?
  • Ali prodajate svoje blago z odloženim rokom plačila, brez avansa in zavarovanj?

Če ste vsaj na enega od zgoraj navedenih vprašanj odgovorili z »DA«, potem berite dalje in razmislite, kako bi lahko vaša plačila zavarovali z ustreznimi instrumenti.
V bankah ponujajo veliko različnih finančnih instrumentov, ki so namenjeni tako imenovanemu trgovinskemu bančništvu (trade finance).

Dokumentarni akreditiv (irrevocable letter of credit, L/C)

Dokumentarni akreditiv je plačilno-zavarovalni instrument, s katerim se lahko podjetja zavarujejo pred neizpolnitvijo prodajnega dogovora med kupcem in prodajalcem. Dokumentarni akreditiv je pisna zaveza banke (akreditivne banke), da bo v imenu svojega naročnika (podjetja) plačala upravičencu vrednost prodajnih dokumentov. Izplačilo bo izvedeno v predvidenem roku in le v primeru, da bodo izpolnjeni določeni pogoji. Ti pogoji so: da bo prodajalec predložil banki ustrezne dokumente, ki so v skladu s pogoji in roki, predpisanimi v akreditivu.

Glede na vrsto posla, ki ga podjetje želi zavarovati, v grobem ločimo: prodajni in nakupni akreditiv ter

uvozni in izvozni akreditiv. Akreditiv se lahko uporablja med dvema partnerjema znotraj države ali med dvema partnerjema različnih držav.

Dokumentarni akreditiv zagotavlja kupcu in prodajalcu sledeče:

Kupcu: da bo banka prodajalcu izplačala kupnino po prejetju dokumentov, ki bodo dokazovali izpolnitev pogojev navedenih v akreditivu.

Prodajalcu: da bo dobil plačilo s strani banke, ne glede na kupčevo plačilno sposobnost, vendar le pod pogojem, da bo izročil banki vse dokumente, ki dokazujejo, da je izpolnil vse pogoje, ki so zavedeni v akreditivu.

* Akreditivna banka – je banka tistega podjetja, ki je po nalogu podjetja izdala akreditiv
* Avizirna banka – je banka tistega podjetja, ki je prejelo akreditiv

Z dokumetarnim akreditivom se zmanjšuje tveganje za oba udeleženca pri vseh vrstah pretoka blaga in/ali storitev. Prav tako je dokumentarni akreditiv dobra osnova za financiranje dobavnih verig.

Kdaj je dokumentarni akreditiv prava izbira?

  • Takrat, ko gremo v poslovni odnos s podjetjem, ki ga še ne poznamo;
  • Takrat, ko banka iz dokumentov lahko ugotavlja izpolnitev pogodbenih obveznosti;
  • Takrat, ko podjetje za izvedbo posla potrebuje financiranje (banke na osnovi akreditiva odobrijo določena sredstva za izpeljavo posla)

Kateri dokumenti so najpogostejši pri dokumentarnem akreditivu?

  • Račun (invoice) je računovodska listina, s katero prodajalec zahteva od kupca plačilo za vrednost dobavljenega blaga ali opravljenih storitev;
  • Zavarovalna polica, ki jo izstavi zavarovalnica in dokazuje, da je blago v času transporta zavarovano za rizike, ki so zahtevani v akreditivnih pogojih.
  • Potrdilo (oz. certifikat) o zavarovanju je dokument, ki dokazuje, da je blago zavarovano na osnovi generalne zavarovalne police, ki pokriva več odprem blaga. Potrdilo o zavarovanju nadomešča zavarovalno polico pri posameznih odpremah.
  • Certifikati o ustrezni kvaliteti blaga, ki jih izdajo ustrezne inštitucije, ki potrdijo kvaliteto blaga;
  • Prevozni dokument, izdan od špediterja, je potrdilo, s katerim špediter potrjuje, da je prejel in prevzel blago zaradi njegove nepreklicne odpreme na določen naslov, ali da je blago prejel in že nepreklicno odpremil;

Glavne prednosti uporabe dokumentarnega akreditiva

Omejuje večino tveganj v kupoprodajnem poslu (prodajalčevo plačilno tveganje, kupčevo tveganje kakovosti, pravočasnost izpolnitve obveznosti);

Pravila so urejena z določili mednarodnimi pravil EPO 600, kar omogoča enakovredno obravnavo pogodbenih strank po celem svetu. Zagotovljeno je tudi pravno varstvo.

 

Vir: ICC – International Chamber of Commerce
Pripravil: Uroš Ledinek, mag.