[av_one_third first] [av_video src=’https://youtu.be/7-AL1W_F4w4′ format=’16-9′ width=’16’ height=’9′] [/av_one_third]
[av_textblock size=” font_color=” color=”] Z 2.januarjem.2016 vstopa v veljavo ZdavPR, kateri nalaga zavezancem, ki poslujejo z gotovino, da vsak račun, plačan z gotovino pošljejo, v potrditev na Finančno upravo RS preko elektronskega informacijskega sistema. V skladu s  6. točko 5.člena ZDavPR morajo zavezanci določiti postopke, ki so potrebni pred pričetkom davčnega potrjevanja računov. Ta pravila morajo zavezanci predpisati v svojem internem aktu, katerega morajo    sprejeti pred prvo izdajo gotovinskega računa. Akt ni potrebno pošiljati na Finančno upravo RS, zavezanec ga predloži le na njihovo zahtevo.

INTERNI AKT O POSLOVANJU Z DAVČNIMI BLAGAJNAMI mora vsebovati najmanj tista določila, ki jih je določil zakonodajalec. Vsebovati in odražati mora naše dejansko stanje pri izdajanju gotovinskih računov.
Kakšna naj bo vsebina in struktura akta.

1. člen: Zapišemo, kaj z aktom urejamo. Nato še enkrat navedemo v kateri družbi akt sprejemamo.

2. člen: Navedemo, da bomo za potrjevanje računov uporabljali elektronsko napravo.

V 3. členu navedemo podatke o poslovnih prostorih, v katerih bomo izdajali račune. Podatek o poslovnih prostorih moramo prav tako posredovati finančnemu uradu pred pričetkom izdaje gotovinskih računov.

V 4.členu navedemo oznako elektronskih naprav, po posameznem poslovnem prostoru.

V skladu z določili 4. točke 5.člena ZDavPR, mora biti številka računa za namene davčnega potrjevanja iz treh delov.

OZNAKE POSLOVNEGA PROSTORA, OZNAKE ELEKTRONSKE NAPRAVE IN ZAPOREDNE ŠTEVILKE RAČUNA

Zavezanec se mora odločiti ali bo številčil račune po posamezni blagajni, poslovnem prostoru  ali bodo številke računov enotne za vse blagajne. To določi v svojem internem aktu V skladu z ZDavPR si morajo zaporedne številke slediti v neprekinjenem zaporedju znotraj poslovnega leta.

Ker  ZDaVPR kot obvezen podatek na računu zahteva tudi oznake oseb, ki poslujejo z gotovino, priporočamo, da v ta akt vnesete še:

6.člen: Oznake zaposlenih oz. oseb, ki uporabljajo davčne blagajne z njihovimi podatki.
7. člen: Podatke o proizvajalcu in prodajalcu programske opreme.

In navodila v primeru prekinitve delovanja elektronske povezave:

Torej, v 8.člen vpišemo, da bomo račune izdajali brez EOR oznake, in bomo račune ob vzpostavitvi delovanja posredovali v potrditev na finančni urad.

V 9. členu opredelimo postopek v primeru nedelovanja elektronske naprave. Zapišemo, da bomo v tem primeru, do odprave okvare izstavljali račune iz VKR . Če smo se odločili, da v primeru nedelovanja elektronske naprave ne bomo poslovali, moramo tudi to opredeliti v internem aktu.

Priporočamo, da v akt vnesete tudi odgovornost blagajnika , način hrambe gotovine, višino  menjalnega denarja  in blagajniški maksimum, ki jih s sklepom  določite sami.

Na koncu zapišemo kdaj začne akt veljati, podpiše se odgovorna oseba podjetja oz. podjetnik.
[/av_textblock]

[av_one_third first][/av_one_third]