Na podlagi Zakona o trošarinah in Pravilnika o načinu vračila trošarine za energente, ki se porabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, imajo za energente, ki se dokazljivo porabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije, kupci pravico do vračila trošarine v višini 70% povprečnega zneska trošarine,   ki je predpisana za plinsko olje za pogonski namen v obdobju, za katero se zahteva vračilo trošarine. Vračilo trošarine se priznava za dejansko porabljene količine goriva, vendar največ do najvišje normativne porabe goriva. Normativna poraba goriva  se določi za koledarsko leto glede na površino in dejansko rabo kmetijskih in gozdnih zemljišč v republiki Sloveniji v uporabi upravičenca ter znaša:

  • 200 litrov na hektar njive ali vrta, trajnih rastlin na njivskih površinah, rastlinjaka, matičnjaka, trajnega travnika, barjanskega travnika in ekstenzivnega sadovnjaka
  • 420 litrov na hektar vinograda, intenzivnega sadovnjaka, hmeljišča, oljčnika ali drugega trajnega nasada
  • 50 litrov na hektar plantaže gozdnega drevja
  • 15 litrov na hektar kmetijskega zemljišča, poraslega z gozdnim drevjem
  • 15 litrov na hektar gozda

Za uveljavljanje pravice do vračila trošarine mora skupna normativna poraba goriva znašati vsaj 540 litrov za kmetijsko zemljišče in gozd oziroma vsaj 150 litrov za gozd.

Upravičenci, ki so fizične osebe in niso upravičenci kot samostojni podjetniki posamezniki, zahtevek za vračilo predložijo pri pristojnem carinskem uradu, ki je krajevno pristojen glede na stalno prebivališče vlagatelja zahtevka.

Zahtevek se predloži  na Obrazcu TRO-A . Za vračilo trošarine se upošteva   povprečni znesek trošarine za plinsko olje za pogonski namen v preteklem letu, ki ga ugotovi minister za finance.

Za uveljavitev vračila fizičnim osebam se upoštevajo izvirniki računov o nabavi goriva kot priloga zahtevku.

Upravičenci, ki so pravne  osebe, agrarne skupnosti ali samostojni podjetniki posamezniki, zahtevek  za vračilo prav tako  predložijo pri pristojnem    carinskem uradu, ki je krajevno pristojen glede na sedež pravne osebe, agrarne skupnosti ali samostojnega podjetnika.

Zahtevek se predloži na Obrazcu TRO-B. Za vračilo trošarine se upošteva povprečni znesek trošarine za plinsko olje za pogonski namen v mesecu, za katerega se vračilo uveljavlja, ki ga ugotovi minister za finance. Če se v posameznem mesecu trošarina ne spremeni , se upošteva znesek trošarine, ki velja na prvi dan meseca, na katerega se zahtevek nanaša

Obvezna priloga obrazcu TRO-B so računi oziroma kopije izvirnikov računov, ki se glasijo na upravičenca.  Šteje se, da se račun glasi na upravičenca, kadar so na njem navedeni naziv, naslov in davčna številka upravičenca.

V skladu s Pravilnikom pa se lahko uveljavlja  vračilo trošarine za energente za leto 2014 za gozdne površine, ki so bile poškodovane zaradi žleda. Upravičenci, ki so fizične osebe predložijo zahtevek na obrazcu TRO-AŽ, pravne osebe  in samostojni podjetniki pa na obrazcu TRO-BŽ.

Povzela:  MRAZ Marina
Vir: Zakon o trošarini

      Pravilnik o načinu vračila trošarine za energente, ki se porabijo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije

Povezave:
Obrazec TRO-A: http://goo.gl/TJdPjt
Obrazec TRO-AŽ: http://goo.gl/3wfFFM
Obrazec TRO-B: http://goo.gl/FBznNE
Obrazec TRO-BŽ: http://goo.gl/Rjx8lp